Kulový blesk
Tento snímek se nejvíc blíží tomu, co jsem viděla.
Málokdo se může pochlubit, že viděl kulový blesk. Vypadá pokždé trochu jinak, ale pokaždé má kulovitý tvar. Je velkou vzácností kulový blesk vyfotografovat. Já měla štěstí, viděla jsem ho když mi bylo šestnáct. Byla velká bouřka a já se dívala zavřeným oknem ven. Najednou mě upoutal pohyb. Jasně žluté zářivé sluníčko velikosti kopacího míče se pomalu pohybovalo po drátech elektrického vedení a když jsem se dívala, napadlo mě - tak takhle asi vypadá plazma. Pohybovalo se nejen po drátech, ale pohybovalo se i uvnitř, vlnilo se a měnil intenzitu barev, bylo jako živé. Dívala jsem se s úžasem, bylo to ode mne vzdáleno asi 2O metrů. Dokoulelo se to ke sloupu, slyšela jsem i přes zavřené okno sršivý zvuk elektřiny, jiskření a viděla jsem na zem padat dráty. Pak to bouchlo a rozplynulo se to. Celá osada byla bez proudu. Můj otec to pozoroval také, stál v tu chvíli dole v zasklené verandě. Když přijeli elektrikáři šli jsme jim říci co jsme viděli. Dívali se na dráty a ukazovali nám je. Konce i uchytky byly roztavené jako kdyby to byl vosk.
Kulový blesk zachycený v rychlém pohybu.
Kulový blesk v atmosféře
Další a hezky sršivý.
Velice zajímavý snímek. Je to stopa kulového blesku, který se pohyboval pomalu nízko nad polem, než jej přitáhl sloup elektrického vedení.
Ještě jednou a z druhé strany.
Takhle vypadá plazma, kterou se podařilo vědcům získat při snaze stvořit kulový blesk.
Na rozdíl od normálních blesků se v případě kulových blesků dostáváme na půdu neznáma a tajemna. Existence kulových blesků nevyplývá z žádných jednoduchých fyzikálních úvah, je tedy těžké studovat je teoreticky a prakticky se je dodnes nepodařilo vytvořit ani v laboratořích. Řada pokusů, někdy i vědeckého rázu, se uskutečnila již v minulosti. ale bez úspěchu. Vzhledem k vzácnosti kulových blesků je nelze důkladně studovat ani pozorováním. Jedinou cestou studia těchto neobyčejných jevů je sbírání informací od náhodných pozorovatelů. To je ovšem velmi mnoho práce, která nezaručuje brzký úspěch. Jediným přínosem je stále získávat informace od náhodných svědků.
varianta kulového blesku
Kulový blesk je vzácná a zvláštní forma elektrického náboje. Zářivá plazmová? (plynová)? koule průměru 10 až 20 cm vzniklá chemickou reakcí plynů; dokonce bylo slyšet i hypotézu, že jde pravděpodobně o termonukleární reakci v přírodě. Koule se pohybuje pomalu ve vzduchu nebo po zemi a mizí zpravidla za prudké exploze.
Kulový blesk se podstatně liší od ostatních blesků. Vzniká obvykle za bouřky, ale může se objevit i za jasného počasí. Jde většinou o zářící žluté, nebo načervenalé elipsoidy nebo koule , které mají mlhovitý obrys. Většinou se pohybuje po zemi nebo v malé výšce nad ní a předměty buď obchází nebo se od nich odráží, eventuálně na nich spočine, jsou-li vodivé. Kulový blesk sleduje vodiče venkovního vedení nebo proud vzduchu. Proudem vzduchu může vniknout do budovy (okna, dveře, komín) a stejnou cestou zase z budovy vyjít. Na tisíc čárových blesků připadají asi 2 až 3 kulové blesky. Na rozdíl od jiných blesků trvá sekundy, vzácně i minuty. Zmizení je doprovázeno někdy silným výbuchem a zůstává jen mlhovina z kysličníku dusíku jindy se rozdělí na více menších části a rozplyne nebo zmizí v zemi.Člověku může způsobit šok, těžké popáleniny vyjímečně i smrt..
Kamarád mi poslal snímky když byl přítomen pokusu vytvořit plazmu podobnou kulovému blesku. První snímek je pohled na skleněnou kouli v které pokusy probíhají.
Začátek pokusu. V kouli je určitý plyn a reaguje s elektrickým výbojem.
Když je výboj silnější.
Krásně barevný, že? Připomíná mi medůzu.
Když přiblížíme ruku ke kouli, změníme tak silové pole a paprsky se všechny otočí k naší ruce.
Měli bychom si uvědomit, že kulový blesk nám nepřinese nic dobrého, je to ničitel nabitý energií. Je to jakási třináctá komnata fyziky a nikdo neví, jaké tajemství se v ní skrývá. Tušíme však, že by nás mohlo a dokonce mělo hodně zajímat.